KAPIDA VİZE

Yunanistan Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yunanistan vize başvurusu nasıl yapılır ve başvuru süreci nasıl ilerler gibi sorular Yunanistan’a çeşitli amaçlar için gitmek isteyen kişilerce sıklıkla araştırılmakta. Ülkeye gidiş amacına göre farklı vize çeşitlerinin alınması gerekmektedir. Bu bağlamda kapıda vize uygulaması ve kapıda schengen vizesi gibi vize çeşitleri için süreç farklılık göstermektedir.

Burada ülkeye gelen turistlerden talep edilen vize türü ülkeye giriş amacının yanı sıra ülkede kalınacak süreye göre de farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra çeşitli durumlarda vize muafiyeti gibi durumlarda söz konusudur.

Hazırladığımız bu yazıda kapıda vize 2024 yılı için gerekli evraklar nelerdir, süreç nasıl işler ve vize çeşitleri nelerdir gibi sorulara detaylı şekilde yanıt verdik.

Yunanistan Schengen Vizesi Nedir?

Yunanistan vize başvurusu sürecinde ilk karşılaşılan konulardan bir tanesi Schengen vizesi. Schengen esas olarak Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkeleri nitelendirmektedir. Schengen vizesi ise bu ülkelerde bulunan vatandaşların Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkelere yalnızca pasaport veya kimlikle giriş yapmasını sağlamaktadır.

Yunanistan Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkeler arasında yer aldığı için yunan adaları vize konusunda Schengen vizesine sahip olan kişiler Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler arasında geçiş yapmak konusunda oldukça avantajlı. Diğer bir yandan kapıda schengen vizesi uygulamasından Avrupa Birliği ülkeleri dışında kalan vatandaşlar da yararlanabilmekte. Kapıda vize avantajlarından yararlanmak isteyen kişilerin çeşitli başvurularda bulunması gerekmektedir.

Kapıda Schengen vizesi 90 gün veya daha az süreli ziyaretler için geçerlidir. Eğer daha uzun süreli bir yurtdışı seyahati planlanıyorsa ulusal vize sahibi olmak gerekmektedir. Ancak gri, siyah ya da yeşil pasaport sahipleri için 90 günden az süreli yurtdışı seyahatlerinde vize zorunluluğu bulunamamaktadır.

Yunanistan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi kapıda Schengen vizesi uygulamasından yararlanmak isteyen ve Avrupa Birliği ülkelerine bağlı olmayan vatandaşların çeşitli başvurularda bulunması gerekmektedir.

Yunanistan vize başvurusu için ilk olarak pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Bilhassa Schengen vizesi almak isteyen vatandaşlar, eğer diplomatik bir unvana sahip değillerse ya da kamu sektöründe görev yapmıyorlarsa bordo pasaport almak zorundadır. Bordo pasaport umuma mahsus pasaport olarak da bilinir ve bu pasaporta sahip olmak için herhangi bir devlet kurumunda çalışmak ya da diplomatik bir göreve sahip olmak gerekmez.

Bordo pasaporta sahip olan vatandaşlar internet üzerinden e-başvuru yaparak vize talebinde bulunabilirler. E-başvuru sürecinin ardından yüz yüze görüşme için randevu talep edilmesi gerekmektedir. Randevu tarihi belirlendikten sonra bu tarihe kadar kapıda vize için gerekli evraklar temin edilmelidir. Ardından tamamlanan evraklar randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilmeli ve vize sonuçları beklenmelidir.

Yunanistan Schengen Kapıda Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kapıda vize nasıl alınır sorusunu araştırılan kullanıcılar için en önemli noktalar arasında resmi mercilerden talep edilen evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanıp teslim edilmediği sürece vize işlemleri uygun şekilde tamamlanamaz.

Bordo pasaport sahibi olan vatandaşların kapıda Schengen vizesi talebinde bulunurken teslim etmeleri gereken evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Başvuru yapacak kişi tarafından bizzat imzalanmış başvuru formu gerekmektedir. Başvuru formu e-başvuru sayfası üzerinden temin edilebilir ya da mavi kalem kullanılarak el yazısıyla hazırlanabilir.
 • Pasaport en elzem evraklar arasında yer almaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olmasıdır. Bunun yanı sıra pasaport geçerlilik tarihi en az başvuru yapılan vize tarihinin bitiminden sonraki 3 ayı takip etmelidir. Ek olarak pasaport içerisinde en az 2 tane boş vize sayfası mevcut olmalı ve bu sayfalar karşılıklı olmalıdır.
 • 2 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır. 6 yaş grubu ve daha küçük çocuklar için fotoğraf son 3 ay içinde, yetişkinler içinse fotoğraf son 6 ay içerisinde gözlüksüz şekilde çekilmiş olmalıdır.
 • Kimlik ve pasaport fotokopisi.
 • Başvurulacak vize için resmi merciler tarafından talep edilen vize ücreti evrak teslimi esnasında ödenmelidir. Ödeme işlemleri nakit olarak ve € cinsinden kabul edilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası vize işlemleri esnasında talep edilen evraklar arasında yer almaktadır. Seyahat sigortasının ıslak imzalı, QR kodlu ve kaşeli olması gerekmektedir. Schengen ülkeleri için geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • SGK işe giriş belgesi, hizmet ve tescil dökümü belgeleri gerekmektedir. 2008 yılı sonrası için e-devlet üzerinden barkodlu belgeler kabul edilmektedir. Ancak daha önceki tarihler için ıslak imzalı belge gerekmektedir.
 • Ulaşım için hangi araç kullanılacaksa onunla ilgili belgeler eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. Şahsi aracıyla ulaşım sağlayacak kişiler ehliyet ve ruhsat fotokopisi, uçak, feribot ya da otobüs yoluyla ulaşım sağlayacak olan kişiler barkodlu, rezervasyon ve PNR kodlu biletleri ibraz etmelidir.
 • Gidilecek ülkede konaklama yapılacak yerlerin rezervasyon belgeleri ibraz edilmelidir. Bu noktada rezervasyon tarihlerinin bilet ya da ulaşım tarihleriyle uyuşması gerektiğine dikkat edilmelidir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği teslim edilmelidir. Benzer şekilde e-devlet üzerinden temin edilen barkodlu belgelerin geçerliliği bulunmaktadır. Bu kısımda yalnızca başvuru yapacak kişinin değil, ek olarak ailesinde bulunan birinci dereceden tüm fertlerin bilgileri ilgili kurumlar tarafından talep edilmektedir.
 • Kişinin düzenli gelire sahip olduğunu gösteren, son üç ayı kapsayan maddi durum kanıt belgesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı olan mal varlıklarına ait tapu belgeleri gerekmektedir.

Bunun yanı sıra iş amaçlı yurtdışına çıkış yapacak kişilerin işyeri ya da işveren izin kağıdı ve buna ek olarak çalışmakta olduğu kuruma ait faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi ve güncel vergi levhası gibi belgelerin de ibraz edilmesi zorunludur.

Yunanistan Kapıda Vize Nedir?

Kapıda vize Yunanistan adaları için gezi düzenlemek isteyen vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılan bir diğer vize çeşidi olarak karşımıza çıkmakta. Schengen vizesinin aksine daha kısa süreli seyahatler için geçerli olan vize kapıda uygulaması sayesinde sınır komşusu olan ülkelere sınır kapısında geçiş yapmak mümkün.

Ancak bu vize kapıda uygulamasında yalnızca belirli yerlere geçiş hakkı için izin tanınmakta. Örneğin kapıda vize Yunanistan için talepte bulunan kişiler yalnızca adalar kapıda vizesi dahilinde bulunan beş adaya gidebilir. Bu adalar dışında herhangi bir şekilde Atina’ya geçiş hakkı bulunmaz.

Kapıda vize Rodos başta olmak üzere Kos, Midilli, Sakız, Sisam, Meis, Kalimnos, Patmos, Simi ve Lemos adalarına geçişler için geçerlidir. Kapıda vize kos ve belirtilen diğer Değu Ege Yunan adaları dışındaki şehirleri ya da adaları kapsamamaktadır.

Yunanistan turist vizesi uygulamaları arasında yer alan bu vize çeşidi sayesinde günü birlik ya da en fazla 7 günlük seyahatler için uygundur. Belirtilen adalar dışında veya belirtilen süreden daha uzun süreli seyahatler için Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize uygulaması uygundur değildir. Bu tip seyahatler için yukarıda bahsedilen Schengen vizesinden yararlanılması gerekmektedir.

Yunanistan Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Yunanistan adaları kapıda vize nasıl alınır sorusunun yanıtı kısa süreli adalar turu düzenlemek isteyen kişiler tarafından sıklıkla merak edilen konular arasında yer alıyor. Öncelikle Schengen vizesiyle benzer şekilde bir başvuru sürecinden geçmek gerekmekte. Schengen vizesine oranla sınır kapısında vize başvuru süreci daha kısa bir periyodu kapsamaktadır. Bu açıdan temin edilmesi daha kolay bir vize türü olduğu söylenebilir.

Sınır kapısında vize için çeşitli evraklar gerekmektedir. Bu evraklar aşağıdaki maddelerdeki gibidir.

 • Scchengen vizesine benzer şekilde başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin pasaportunun aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra pasaport üzerinde KKTC giriş damgasının bulunmaması gerekmektedir. Ek olarak Schengen vizesiyle benzer şekilde en az karşılıklı 2 sayfa olacak şekilde boş vize alanı gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik, gözlüksüz şekilde çekilmiş fotoğraf gerekmektedir.
 • Gidilecek adada konaklama yapılacaksa konaklamaya ait rezervasyon bilgileri talep edilmektedir. Konaklama olmayan seyahatler için bu belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • Ulaşımda kullanılacak feribot ya da ulaşım aracına ilişkin biletin veya belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İlgili merciler tarafından talep edilen kapı vizesi ücreti nakit şekilde ve istenilen döviz biriminde ödenmelidir.

Bahsedilen evraklar tamamlandıktan sonra kapıda vize başvuru süreci tamamlanmış olur.

Yunanistan Kapı Vizesi ve Schengen Vizesi Ücretleri

Kapıda vize nasıl alınır sorusunun yanı sıra vize ücretleri de merak edilen noktalar arasında yer almaktadır. Kapı vizesi ücreti ve Schengen vizesi için gerekli olan ücretler konsolosluklar tarafından belirlenmekte ve belirli periyotlarla ücretler değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle kapıda vize uygulaması için başvuru yapacak olan vatandaşların başvuru süreci öncesinde ödeme konusunda gerekli mercilerden bilgi almaları elzemdir.

Kapıda vize uygulaması ve diğer vize çeşitleri için başvuru yapmadan önce gerekli evraklar, sınır kapısında vize uygulamasına hangi adaların dahil olduğu gibi noktalar da zaman zaman değişebilmektedir. Bu nedenle başvuru süreci öncesinde vizenin hangi ada ya da ülkeler için geçerli olduğu ve bunun yanı sıra kapıda vize için gerekli evraklar nelerdir, bunlarla ilgili daha doğru bilgi almak için ilgili resmi kurumlarla görüşülmesi elzemdir.