SİMİ ADASI FERİBOT SEFERLERİ

Muhteşem renkleri ile büyüleyici Simi Adası nerede?

 

Ege Denizi'nin büyüleyici adalarından Simi, rengarenk evleri, tarihi dokusu ve doğa harikalarıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yeşil Marmaris Lines'ın düzenlediği Simi Adası feribot seferleri, bu benzersiz adaya ulaşımınızı kolay ve konforlu hale getirir.

Ege Denizi’nin masmavi sularında, Rodos’un kuzeybatısında yer alan Yunanistan’ın en büyüleyici adalarından biri olan Simi Adası feribot ile geçiş ayrıcalığı bulunmaktadır. Osmanlı zamanında Sömbeki adıyla anılan ve bir diğer adı da Symi olan bu cennet köşesi rengarenk evleri ve merdivenleri, tarihi dokusu, doğa harikaları ile huzurlu tatil yanında kültürel keşifler yapmak isteyenler için ideal bir destinasyondur. 

Adaya en çok Bodrum üzerinden gitmek tercih edilmektedir. Ayrıca Datça’nın tam karşısında, 8 km uzağındadır. Bozburun ile arasında sadece 6,5 km’lik mesafeye sahiptir. Sadece Türk vatandaşların değil, yabancıların da tercihi olan Simi Adası adını deniz tanrısı Poseidon’un eşi Nymph Syme’den almıştır. 

Simi Adası, Yunanistan’ın 12 Adaları içinde en ufağı ve ilk günkü halini koruma özelliğine sahip tek ada olması ile ün yapmıştır. Çok keyif alacağınız Simi Adası turu sırasında, daracık sokaklarında tarihi bir yolculuğa çıktığınızı hissedersiniz. Adada bir gün bile geçirmek, eminiz ki hafızanızda yer tutacak anılar yaratacaktır. Çünkü Simi’nin masalsı güzelliklerini keşfederken kendinizi bir rüyanın içinde hissedersiniz.

 

Simi Adası’na nasıl gidilir?

Ege havasının huzur dolu atmosferinde ruhunuzu dinlendirmek için eminiz “Türkiye’den Simi Adası’na nasıl gidilir?” ve de “Bodrum’dan Simi Adasına nasıl gidilir?” konularını araştırıyorsunuz. 

Simi’nin her köşe başında bir sürpriz ile karşılaşma hazırlığınıza, Bodrum Limanında bulunan feribot firmamız “Yeşil Marmaris Lines”ten rezervasyon yaparak başlayabilirsiniz. 120 dakikada Bodrum Limanı üzerinden Ege Denizi’nin maviliklerini aşarak Symi’ye ulaşmak mümkün. Simi Adası’na Datça üzerinden de giriş yapabileceğiniz gibi Rodos’tan da yaklaşık 1 saatlik yolculuk ile ulaşım vardır. 

Simi Adası'na ulaşım için en pratik seçeneklerden biri feribottur. Simi Adası feribot seferleri, Bodrum Limanı'ndan başlayarak sizi Ege'nin kristal sularında 120 dakikalık bir yolculuğa çıkarır. Yeşil Marmaris Lines ile yapılan bu seyahat, hem zamanında kalkış ve varış garantisi sunar hem de Ege Denizi'nin eşsiz manzaralarını deneyimleme fırsatı verir.

 

Simi Adası feribot seferleri

Havaalanının olmadığı adada, düzenli Simi feribot geçişleri özellikle yaz aylarında artmakta. Böylece adaya ulaşım oldukça kolay ve engelsiz hale gelmektedir. “Yeşil Marmaris Lines” üzerinde yapacağınız Bodrum-Simi feribot seferi zamanında kalkış ve varış saatleri ile siz değerli yolcularımızda memnuniyet yaratır.

Feribot seferlerimizin düzgün ve kusursuz işlemesi sayesinde ister günü birlik isterseniz de konaklamalı Simi Adası tatili sırasında muhteşem manzaralarıyla büyülenmeye hazır olun. Bodrum Limanı’nda sizi bekleyen “Yeşil Marmaris Lines”ın son teknolojiye sahip feribotları ile yolculuğunuzun başlaması anından itibaren, zaman âdete sizin için durmuş olacak. Çünkü kendinizi huzurun ve sakinliğin kollarında bulacaksınız.

 

Simi Adası kapı vizesi var mı?

30 Mart 2024 tarihi itibariyle Simi Adası ile beraber toplam 10 adaya kapı vizesi ayrıcalığı tanındı. Simi Adası kapı vize için bordo pasaport sahibi olmanız yeterlidir. Kapı vizesi 7 gün kadar verilebiliyor. Bu da tatil programınız için harika bir süreç, değil mi? Symi’nin pasta görünümlü, pastel renkli, neoklasik evlerinin tablo görüntüsünü yaşamak için Simi Adası kapı vizesi sahibi olmanız yeterlidir. 

Simi Adası vize kapıda uygulaması Schengen vizesine ihtiyaç duymadan, fazladan vize harcaması yapmadan, hem ekonomik hem de kolay şekilde Simi Adasına giriş yapabilme imkanı 2024 eylül ayına kadar geçerlidir. Üstelik Simi feribot seferiniz için yanınızda olan “Yeşil Marmaris Lines” Simi Adası kapı vizesi işlemlerinizi de üstleniyor. Bunun için sadece vize için gerekli evraklarınızı feribot rezervasyonunuzdan sonra firmamıza iletmeniz yeterli olacaktır.  

 

Masalsı güzelliğini keşfetmek için Simi Adası’nda neler yapılır?

Yeşil Marmaris Lines ile Simi adası feribot seferlerini kullanarak; Simi Adası, antik çağlardan beri çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Tarih boyunca Roma, Bizans, Osmanlı ve İtalya gibi birçok farklı kültürün etkisinde kalmış. Bu zengin, çok çeşitlilik barındıran tarihi, adanın mimarisinde ve kültürel miraslarında görmek mümkün. 

Simi’de bir gelenek olarak evler her ilkbaharda belediyenin belirttiği pastel renklerinde boyanıyormuş. Evlerin görselliği için renkler belediye kontrolünde iken ada halkının özverisi ile de her yerin pırıl pırıl olduğu hemen fark ediliyor. Bir de adada her yer sünger. Zamanında Avrupa’ya ihraç edilen sünger, ada halkı için ciddi bir geçim kaynağı.

Symi ufak bilgiler edindiğimize göre bu kendine has, muhteşem görselliğe sahip adada neler yapıldığına geçelim. 

 • Tarihin ve kültürün buluştuğu yer: Simi’de elinizle dokuna dokuna tarihi hissedin. Kendinizi bambaşka bir zaman dilimde hissedeceğiniz adada tarihi açıdan büyük öneme sahip kalıntıları gözlemleyin.
 • Symi’nin renkli evleri, dar sokakları ve merdivenleri: Feribot ile limana yaklaşırken rengârenk evlerin oluşturduğu bir manzara sizi karşılıyor. Evler 19. yüzyılda zengin deniz tüccarları tarafından inşa edilmiş. 
 • Gialos yürüyüş yaparken dar sokakların tadını çıkarın. Ayrıca adanın eşsiz panoramik manzarası için 400 merdivenlik bir yolla ulaşılan Klorio ziyaret edebilirsiniz.  Kali Strata da bol bol birbirinden sanatsal fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • E-bisiklet kiralayın: Kiralayabileceğiniz elektrikli bisikletler sayesinde 2 saatte hızlı ama unutulmaz bir Symi turu yapabilirsiniz. Tavsiyemiz gün doğumu ya da gün batımında bu harika deneyimi yaşamanızdır. 
 • Tarihi yürüyüş rotaları: Simi Adası, tarihi yürüyüş rotaları ve patikaları ile de adından söz ettirir. Özellikle Chorio (Klorio) bölgesinden başlayan ve Kastro kadar uzanan patika, adanın tarihini ve doğa harikalarını gözlemlemek için harika bir aktivitedir. 
 • Plajlar ve deniz: Simi Adası, berrak denizi ve güzel plajları ile de üne sahiptir. Adanın etrafındaki birbirinden güzel birçok plaj, altın rengi kumsalları ve turkuaz sularıyla sizleri büyüleyecektir. Plajlarda yemek, içmek, şezlong ve şemsiye imkânları da bulunuyor.
 • Tekne turları ile su altı dünyası: Adada bazı plajlara tekne ile ulaşım sağlandığını belirtelim. Özellikle bu plajlarda su altı dünyasını keşfetmek sizlere bambaşka bir deneyim yaşatacaktır.
 • Lezzet durakları: Bütün Yunan Adalar’ında olduğu gibi Simi’de de Ege mutfağının en lezzetli örnekleri size sunulur. Deniz ürünleri, taze sebzeler ve zeytinyağlıların tadına bakarken, etnik tavernaların da keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Festivaller ve yerel etkinlikler: Yaz aylarında düzenlenen festivaller hem ev sahiplerinin hem de turistlerin büyük ilgisi ile geçiyor. En ünlü festival ise yazın düzenlenen Symi Festival. Festival kapsamında ada genelinde müzik, dans ve tiyatro etkinlikleri düzenlenirken, adanın her köşesinde canlı atmosferler hâkim oluyor.
 • Simi Adası balayı: Yıllar sonra fotoğraflarına bakarak hatırlayacağınız balayınızın, sizde mutluluk dolu güzel hatıralar oluşturması için Simi Adası balayı tatili planınızı hemen yapın deriz. Sabahları uçuşan perdenizle odanıza dolan Ege Denizi’nin o tatlı havasını hissetmek ve pencerenizde eşsiz bir manzara uyanmak için Symi balayı programı harika olacaktır. 
 • Ayrıca kapı vizesi sayesinde rahatlıkla geçiş yapabileceğiniz adada 7 gün boyunca balayınızı geçirme fırsatı bulunduğunu unutmayınız. 
 

Renk cümbüşü Symi Adası’nda nerede kalınır?

Simi Adası’nda konaklama seçenekleri de oldukça çeşitlidir. Lüks Simi Adası otelleri, butik otellere ve geleneksel pansiyonlara kadar birçok farklı konaklama seçeneği bulunuyor. Gialos ve Chorio’ da birçok otel ve pansiyon yer almakta. Bu bölgelerde konaklayarak, adanın merkezi noktalarına da kolayca ulaşabilirsiniz.

Daha sakin ve doğayla iç içe bir konaklama deneyimi için ise adanın kıyı bölgesinde yer alan Pedi ve Nimborio otelleri tercih edebilirsiniz. Bu konaklama noktaları, genellikle denize sıfır konumda olup, muhteşem manzaralar sunmaktadır. Özellikle Nimborio’nın sakin plajları ve geleneksel Simi evleri içeren atmosferinde güzel, sesiz bir tatil geçirebilirsiniz. 

 

Muhteşem manzaraları ile Sömbeki Adası gezilecek yerler 

Simi Adası harita anlaşılacağı gibi oldukça minik olan adamızın, kendine has tarihi ve doğal güzellikleri her metre karesini kaplamaktadır. 

Simi içinde mutlaka görmenizi önerdiğimiz noktaları sizin için aşağıda sıraladık;

 • Simi Panormitis Manastırı (Başmelek Mikail Manastırı- Panormitis)
 • Simi Venedik Kalesi – Şövalyeler Kalesi 
 • Simi Deniz Müzesi (Gialos)
 • Simi Roukouniotis Manastırı (Roukouniotis)
 • Simi Arkeoloji ve Folklor Müzesi (Şehir Merkezi)
 • Kali Strada – Doğru Yol
 

Sakin ve pırıl pırıl Simi Adası plajları

 • Gialos Plajı: Ana limanında bulunan Gialos Plajı sayesinde merkezde denize girmenin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Pedi Plajı: Gialos Plajı’nın 3 km batısında yer alır. Kumlu, çakıllı, sakin ve sığ denizinin etkileyici bir atmosferi vardır. 
 • Marathounda Plajı:  Adanın güneybatısındaki bu plajımız da huzurlu bir gün geçirmek için harikadır.
 • Nimborio Plajı: Kumsalı ve sığ denizi ile özellikle çocuklu ailelerin seçtiği bir noktadır.
 • Agia Marina Plajı: Adanın Kastro bölgesinde yer alır ve taşlık bir kumsal ile tarihi Agia Marina Kilisesi’ne sahiptir. 
 • Panormitis Plajı: Symi’nin güneybatısında bulunan Panormitis Plajı’nın yakınında ayrıca Panormitis Manastırı’da bulunmakta.
 

Yerel lezzet deneyimi için Simi Adası’nda ne yenir?

Tabii ki de Symi karides. Lezzeti ve kıvamı dünya çapında ün yapmış bu etnik tat için bile günü birlik Simi ziyaret edilebilir. Harika bir makarna yemeği olan Symi Makaroni, en ünlü hamur işi olan Lazarakia ve Revytholeftedes denilen baharatlı nohut köfteleri aklımıza ilk gelen Simi lezzetleridir. 

Adada sıklıkla rastlayacağınız Pappilion yani gümüş balığının da farklı alternatiflerle pişirip zeytinyağı ve taze otlarla servis edildiğini ekleyelim. Bütün Yunan Adaları’nda olduğu gibi Symi’de de deniz mahsulleri, zeytinyağlı mezeler, alternatifler ve aperatifler bulmak mümkün.  

Ayrıca ada lezzetlerinden loukoumades tatlı severlerin gönlünde taht kurarken, ıspanaklı ve peynirli ince hamurun fırında pişirilmesi ile yapılan spanakopita da atlamayalım. Bütün bunların yanında makul fiyatları ile midyeli spagetti, yüzde yüz lezzet garantisi vermektedir.  

 

Simi Adası Restoranları ile benzersiz ortamlar

Gialos’ta ve Chorio’da birçok taverna ve restoran yer almaktadır. Bu mekânlarda, geleneksel Yunan mezeleri ve ana yemekleri tam bir ustalık eseridir. Özellikle sahil kenarında yer alan restoranlarda, denizin tadını çıkararak yemek yemenin keyfini sürebilirsiniz. 

Adanın en ünllü restoranı, deniz ürünleri konusunda bir numara kabul edilen Dünyada ünlü,  ama Türkiye’de daha da ünlü sayılan Manos Greek Fish Restorandır. Bazı akşamlar tavernaya da dönüşen mekân, Dünya çapında ünlülerin bile uğrak yeridir. 

Manos’a alternatif olarak Panrelis Restoran ve Milonas Restoran da deniz lezzetleri açısından adından söz ettiriyor. Geleneksel Yunan tatlarının yer aldığı Neraida Restoran da favoriler arasında. Adanın İtalyan lezzet durağının ise Bella Napoli olduğunu listenize not etmelisiniz.  Ayrıca küçük kahve dükkânları ve ufak barlar da her köşe başında size merhaba diyebiliyor.  Tüm bu eşsiz lezzetlere Yeşil Marmaris Lines Simi Feribot seferleri ile sizlere çok kısa mesafede.

 

Vizesiz Yunan adaları

Yeşil Marmaris Lines Simi Adası Feribot ve kapı vizesi fırsatı ile schengen vizesiz Yunan Adaları avantajlarını yakalayınız. Adaların tarihi ve kültürel zenginliklerini, doğal güzelliklerini ve sakin atmosferlerini yaşamanın tam zamanıdır.

Kapıda vize ile vizesiz gidilen Yunan adaları geçireceğiniz 7 gün boyunca Ege’nin saklı cennetlerini keşfetmek için bir avantaj yaratınız. Limanlardan kısa sürede alınan, vizesiz Yunan adaları süreci ile Ege’nin o eşsiz büyüsüne kapılacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Yeşil Marmaris Lines ile Simi Adası'na yapılan feribot seferleri, bu büyüleyici adaya erişim için hem ekonomik hem de pratik bir yol sunar. Simi'nin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek için ideal bir başlangıç noktasıdır. Huzurlu bir tatil veya kültürel bir kaçamak için Simi Adası, Ege'nin masmavi sularında sizi bekliyor.