KOS BODRUM FERİBOT

 

Yeşil Marmaris Lines Kos Bodrum feribot seferleri ile Yunan Adaları içerisinde en eşsizlerinden biri olan Kos Adası’nı keşfe çıkmanız mümkündür. İstanköy olarak da bilinen Kos Adası, Yunanistan’ın On İki Adalar iline bağlıdır. Turizm olanakları açısından son derece gelişmiş bir yapıya sahip olan Kos Adası; antik kalıntıları, sıra dışı doğal atmosferi, eğlence olanakları ve sahilleri ile ünlüdür.

Bununla birlikte Kos Adası’nda önemli ölçüde Türk nüfusu da ikamet etmektedir. Adaya Türkiye’den ulaşım sağlamak için tercih edebileceğiniz birçok alternatif bulunuyor. Bodrum Kos feribot bileti alarak Kos Adası’na ziyarette bulunabilirsiniz. Öte yandan adayı keşfetmek ve unutulmaz bir gezi deneyimi yaşamak istiyorsanız Bodrum Kos Adası’na günübirlik turlar, sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Kos Adası ya da bir diğer adıyla İstanköy, Bodrum’a yakın olmasıyla da ön plana çıkar. Bodrum’dan Kos Adası’na son derece hızlı bir şekilde ulaşım sağlamanız mümkündür. Kos turu Bodrum çıkışlı programlarla Kos Adası’na ziyarette bulanabilirsiniz. Bodrum’a sadece 17 km uzaklıkta bulunan Kos Adası, eşsiz Bodrum manzarasının da bir parçasıdır.

Ada; turizm olanakları, eğlence mekanları, sıra dışı doğası ve benzersiz konaklama alternatiflerinin yanı sıra insanlık tarihindeki önemiyle de ön plana çıkıyor. Keza Kos Adası, günümüzde modern tıp biliminin kurucusu olarak kabul edilen Hipokrat’ın doğduğu yer olarak anılır. Hipokrat’la özdeşleşen adada bir de Hipokrat Ağacı olarak anılan eşsiz bir doğal güzellik bulunuyor.

Tüm bunlara ek olarak Kos Adası, özellikle 17. yüzyıldan sonra önemli bir ulaşım üssü haline de dönüşmüştür. 17. Yüzyılda özellikle ticaretle uğraşan tüccar gemilerinin uğrak noktalarından biri olan Kos Adası’nda nüfus da önemli ölçüde artmıştır. Tüm bu detaylar bir araya getirildiğinde Kos Adası turları ile adanın tarihi dokusunu yerinde keşfedebilir, tabiatın eşsiz dokusu eşliğinde unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Kos Nerede?

Kos nerede ve Kos Adasına nasıl gidilir gibi soruların yanıtları merak ediliyor. İstanköy ismi ile de bilinen Kos Adası, Bodrum Yarımadası’nın hemen karşısında yer alan bir Ege adası. Kos, Yunanistan’ın 12 Adalar Vilayeti’ne bağlı olduğu için vize uygulamasına tabi oluyor.

Kos Adası’nda turizm son derece gelişmiş. Antik kalıntılara ve büyüleyici kumsallara ev sahipliği yapan Kos, ayrıca Hipokrat ile ilişkilendirilen Hipokrat Ağacı’nı da sınırları içinde bulunduruyor. Kos’ta yaşayan halkın büyük bir kısmını Türkler ve Yunanistan vatandaşları oluşturuyor. 

Kos, Oniki Ada grubuna bağlı olmakla beraber Ege Denizi’nde Karya sahiline çok yakın. Bu popüler ada diğer yandan Nymphsea ve Meropis ismi ile de tanınıyor. Kos, Antik Çağ döneminde deprem ve çökme sonucunda ayrılmış bulunan bir dağ zincirinin parçası. Bu dağlar ise Kappari ve Kalymnos’u içine alıyor. Kos Adası’nın sahilleri aslında Karpat Denizi’nin sularıyla yıkanıyor. Adanın sahili ise tam olarak 112 km uzunluğunda.

Bir kültür ve turizm merkezi olan Kos, çok sayıda hotel, gece kulübü ve restorana sahip. Marmari, Pyli, Mastihar, Antimachia, Tigaki, Kefalos ve Kardemena isimli şirin köyleri bulunan Kos, keşfedilecek birçok önemli noktasıyla tatilcileri memnun ediyor. 

 

Bodrum Kos Seferleri

Kos Adasına nereden gidilir diyorsanız; yanıtımız Yeşil Marmaris Lines Bodrum Kos seferleri oluyor. Kos, Muğla’nın Bodrum ilçesine son derece yakın konumlanan bir Yunan adası. Antik dönemin kalıntılarını ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran adaya, feribot seferleri aracılığı ile kolayca erişim sağlanıyor. 

Yeşil Marmaris Lines olarak; Bodrum Kos feribot seferi sunuyor ve adaya pratik şekilde ulaşmanızı mümkün kılıyoruz. Resmi tatil dönemlerinde, bahar ve yaz aylarında popüler bir lokasyon olan Kos, her sene çok sayıda Türk vatandaşını ağırlıyor. Bodrum Kos feribot bileti satın alarak, ardından kapıda vize uygulaması vasıtasıyla Kos Adası’na giriş yapabiliyorsunuz. 

Tatil planınıza ve bütçenize uygun bir şekilde ulaşım seçenekleri sunan Yeşil Marmaris LinesKos tatilinizin unutulmaz bir deneyime dönüşmesine olanak tanıyor. Kos feribot bileti edinerek, Bodrum’dan Kos’a yapacağınız kısa bir yolculuk ile adaya varıyorsunuz. Kapıda vize uygulamasından yararlanıyor ve zaman kaybetmeden muhteşem Yunan adası Kos’un keyfini çıkarmaya başlıyorsunuz. Hemen sayfamızdan Bodrum Kos feribot bileti temin edebilir, tatilinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

Kapıda Vize Uygulamasıyla Kos Tatili

 

Kos’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahipleri, kapıda vize uygulamasından faydalanabiliyor. Vize süresi boyunca Yunanistan’daki bütün adalara seyahat edebiliyorsunuz. Kapı vizesi kısa süreli olduğu için en çok 7 gün için vize alabiliyorsunuz. 

Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni bulunan yabancı kişiler, Kos tatili için kapıda vize uygulamasını tercih edebiliyorlar. Kos Adası kapıda vize için bazı evrakları hazırlamanız ve adaya ulaştığınızda yetkililere bu evrakları teslim etmeniz gerekiyor. Yunan adaları kapıda vize uygulamasında sizden istenen belgeler arasında Bodrum Kos feribot bileti, vize başvuru formu, maddi gelir beyanı, otel rezervasyon bilgileri, seyahat sigortası, nüfus cüzdanı fotokopisi ve biyometrik fotoğraf yer alıyor.

Kos kapıda vize işlemlerinin problemsiz bir şekilde tamamlanması adına evraklarınızın eksiksiz olması oldukça önemli. Kapıda vizenizi aldıktan sonra Kos’a giriş yapıyorsunuz. Sonrasında Kos tatilinizin keyfini sürebilirsiniz. 

Yeşil Marmaris Lines olarak tüm süreç boyunca yanınızda oluyor, bütçe dostu fiyatlarla Yunan adalarına ulaşmanızı sağlıyoruz! Yunan adaları feribot bileti için tüm seferlerimize göz atabilirsiniz.

 

Kos Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler  

Kos Adası, Yunanistan’ın 12 Adalar vilayetine bağlı ve nüfusu yaklaşık olarak 70 bin civarında olan bir adadır. Turizm açısından oldukça gelişmiş olan adada Yunan ve Türk halkları yoğun olarak yaşamaktadır. Adada ikamet eden Türklerin büyük bir bölümü Kos’un merkezine yakın bir noktada bulunan Platani Köyü’nde yaşıyor.Ayrıca Kos Adası; Nymphsea ya da Meropis adlarıyla da anılır. Önemli bir tarihi arka plana sahip olan ada, günümüzde ziyaretçilerine vadettiği olanaklarla da dikkat çeker. Kendine özgü bir mimarisi ve kültürel altyapısı olan Kos Adası’ndaki evler büyük oranda beyaz renktedir. Her ne kadar çok yüksek düzeyde eğlence hayatı olmasa da Kos Adası, barlar sokağıyla da ünlüdür.

Diğer birçok Ege ve Akdeniz kasabasında olduğu gibi Kos Adası’nda da büyük oranda tarım; üzüm, zeytin ve incir temellidir. Ayrıca adada badem de ekilir. Bununla birlikte Kos Adası gezilerinde ziyaret edebileceğiniz birçok destinasyon da vardır. Oldukça fazla camii ve bir adet Latin Katolik Kilisesi’ne ev sahipliği yapan adada Müslüman ve Hristiyanlar birlikte yaşıyor.

Kos Adası’nın tarihi Karyalılara kadar uzanır. Ada, daha sonra Yunan Şehir Devletleri tarafından fethedilir. 1315 yılında Aziz John Şövalyeleri tarafından satın alınan Kos Adası, 1525 senesinde ise Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğine geçmiştir. 1912 yılında ise ada İtalyanlara bırakılmış ve II. Dünya Savaşı sonrasında Yunanlıların kontrolüne geçmiştir.

Türkiye’nin Ege kıyılarına oldukça yakın bir konumda bulunan adaya feribotla ulaşım sağlamak mümkündür. Özellikle Bodrum ve Marmaris’ten kalkan feribot seferleri ile Kos Adası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeşil Marmaris Bodrum Kos feribotları tercih edebileceğiniz alternatif ulaşım yöntemlerinden biridir.

 

Kos Adası Nasıl Bir Yer?

Kos Adası; muhteşem doğal güzellikleri, tarihi önemi, konumu ve kültürel arka planı ile kusursuz bir Ege adasıdır. Ege adaları içerisinde en güzellerinden biri olarak kabul edilen Kos, birçok tarihi figüre, sanatçıya, şaire ve edebiyatçıya yuva olmuştur. Ressam Apelles, Kos Adası’nda yaşayan en ünlü sanatçılardan biridir.
Ünlü ressam, birçok ünlü tablosunu Kos Adası’nın muhteşem atmosferi eşliğinde tamamlamıştır. Bununla birlikte tıp biliminin kurucusu Heredot’ta adanın tanınmış simalarındandır. Geçmiş dönemde kültür ve ticaret merkezi olarak anılan Kos Adası, günümüzde ise önemli ölçüde bir turizm cenneti haline dönüşmüştür.
Dünyanın farklı noktalarından gelen yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan ada, Türkiye’den tatilciler tarafından da yoğun olarak tercih ediliyor. Adaya yapacağınız ziyaretlerde, tatil programlarında ya da günübirlik turlarda yerinde gözlemleyebileceğiniz birçok doğal güzellik ve tarihi kalıntı bulunuyor. Ayrıca yaz aylarında Ege’nin serin sularında muhteşem anlar geçirebilirsiniz.
Adaya son dönemde gösterilen ilgi ile birlikte konaklama seçenekleri de oldukça gelişmeye başlamıştır. Bu doğrultuda Bodrum Kos feribot seferleri ile adaya yapacağınız gezilerde alternatif konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

 

Kos Adası’na Nasıl Gidilir?

Kos Adası’na ulaşım, son derece kolaydır. Adada herhangi bir havalimanı bulunmuyor olmakla birlikte özellikle Türkiye’den Kos Adası’na ulaşım için feribot seferlerinin kullanılması mümkündür. Bodrum Kos feribot seferleri, özellikle yaz aylarında yoğun şekilde hizmet verir. Her gün yapılan feribot seferleriyle unutulmaz anlar yaşayacağınız Kos Adası tatilinizi planlayabilirsiniz.
Bodrum’dan Kos Adası feribot ile yaklaşık olarak 20 dakika sürer. Dolayısıyla son derece keyifli, kısa ve rahat bir deniz yolculuğu ile adaya ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte ada içindeki ulaşım imkanları da gelişmiştir. Özellikle bisiklet kullanan sayısı bakımından son derece gelişmiş olan ada da bisiklet ya da araba kiralamanız olanaklıdır.
Araba kiralayarak Kos Adası turu yapmanız durumunda adanın tüm doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarını keşfe çıkmanız son derece kolaydır. Ayrıca Kos Adası’nda bisiklet ya da araç kiralamak istemiyorsanız toplu taşıma alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz. Adada son derece gelişmiş toplu taşıma olanakları bulunuyor.

 

Bodrum Kos Feribot Ücretleri

Bodrum Kos feribot ücretleri, tercih edeceğiniz firmaya göre farklılık gösterir. Bununla birlikte Kos Adası’na feribotla ulaşmak için tercih edebileceğiniz farklı limanlar da bulunuyor. Özellikle Marmaris’ten feribot seferleri ile adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeşil Marmaris Lines Bodrum Kos seferleri ile adaya ulaşabilir ve unutulmaz bir tatil deneyiminin kapılarını aralayabilirsiniz.
Bununla birlikte Kos turu Bodrum çıkışlı olacak şekilde planlanan seyahat programlarıyla da Kos Adası’nın tarihi güzelliklerini ve muhteşem denizini keşfetmeniz mümkündür. Bodrum’dan Kos Adası’na yönelik düzenlenen tur programları, farklı içeriğe sahiptir. Günübirlik turlara katılabilir ya da konaklama gün sayısına göre düzenlenmiş alternatif tur planlarını değerlendirebilirsiniz.

 

Bodrum Kos Feribot Saatleri

Bodrum Kos feribot saatleri, çoğunlukla günde iki kez olacak şekilde düzenlenmiştir. Bununla birlikte Bodrum Kos feribot seferleri ve ulaşım hizmeti sağlayan birçok firma mevcuttur. Dolayısıyla Kos Adası gezinizde alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Bodrum Kos seferleri bu firmalar nezdinde çoğunlukla günde iki kez yapılır.
Bodrum Kos bilet satın alarak adaya ziyarette bulunabilirsiniz. Feribot seferlerini tercih etmeniz durumunda özel aracınızla gezinizi planlamanız mümkündür. Bodrum’dan Kos Adası’na feribot seferleri yaklaşık olarak 45 dakika gibi son derece kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Buna karşın Kos Adası’na yönelik düzenlenen tur programlarına da katılabilirsiniz. Tur programları, kısa bir süre içerisinde adanın hemen her noktasını keşfedebilme fırsatı vadeder.


Kos Adası’nda Gezilecek Yerler

Kos Adası’nda gezilecek yerler açısından birçok alternatife ev sahipliği yapar. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan adada birçok tarihi kalıntı ve kültürel miras da bulunuyor. Kos Adası ile özdeşleşen en önemli destinasyon Hipokrat Ağacıdır. İlk tıp akademisinin kurucusu olan Hipokrat’a atfedilen bu ağaç, günümüzde desteklenerek ayakta duruyor.
Ağaç aynı zamanda Kos Adası turu atarken dinlenerek serinlemek için de oldukça ideal bir noktadır. Özellikle yaz aylarında dinlenmek için Hipokrat Ağacında kısa süreliğine nefeslenebilirsiniz. Kos Adası’nda gezilecek yerler arasında Neratzia Kalesi de yer alıyor. Tarihi kale, hemen Kos limanı girişinde bulunuyor. Bununla birlikte tarihi kale, 2017 depreminin ardından Yunan Hükümeti tarafından kalıcı olarak kapatıldı.
Kos Adası gezinizde mutlaka uğrak noktası olması gereken bir diğer tarihi kalıntı ise Asklepion Antik Şehri’dir. Antik Yunan dünyasından günümüze miras kalan en önemli kalıntılardan biri olarak kabul edilen Asklepion, adını Asklepios adındaki sağlık tanrısından alır. Bu durum ise adanın başlangıçta sağlık tanrısına adandığı yorumunu beraberinde getirmiştir.
Her ne kadar sağlık ve zindelik tanrısı Asklepios ile özdeşleşmiş olsa da Kos Adası, zamanla gelişmiş göstermiştir. Ada içerisine kaplıcalar, kütüphaneler, ibadet mekanları ve hamamlar inşa edilmiştir. Asklepion Antik Kenti’nden sonra Bodrum Kos bileti satın alarak mutlaka uğrak noktanız olması gereken bir diğer destinasyon ise Türklerin yoğun olarak yaşadığı Platani Köyü’dür.
Adanın şehir merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta bulunan Platani Köyü, çok büyük oranda Türk nüfusuna ev sahipliği yapar. Dolayısıyla köyde Türk kültürüne özgü birçok detaya rastlamanız mümkündür. Platani Köyü’ne ulaşım için şehir merkezinden kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca araba ya da bisiklet kiralayarak da 3 saatlik yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.
Köyde Türk kültürüne ait izler arasında en ön plana çıkan ise içeceklerdir. Köylüler tarafından yapılan Türk rakılarının tadına bakmanız mümkün. Ayrıca Platani Köyü’nde Türk kahvesi de içebilirsiniz. Bununla birlikte Türk köyü yakınlarındaki Osmanlı’dan kalma camileri ziyaret ederek, kültürel anlamda eşsiz bir deneyim yaşarken tarih içerisinde bir serüvenin parçası olabilirsiniz.

 

Kos Adası’nda Ne Yenir?

Kos Adası’nda ne yenir, merak ediyorsanız bu şirin Ege kasabasının yöresel lezzetlerinin büyük oranda deniz mahsulü olduğunu belirtmek gerekir. Hemen her Ege kasabasında olduğu gibi Kos Adası’nda da deniz mahsulü ürünler dikkat çekiyor. Ada içerisinde deniz ürünü yemekleri yapan birçok restoran bulunuyor. Bununla birlikte Yunan lezzetlerinin de tadına bakmanız olanaklıdır.
Özellikle kalamar, balık, karides, istakoz, ahtapot ve yengeçten yapılan yemekleriyle ünlü olan Kos Adası’nda klasik Yunan lezzetlerini servis eden restoranlar da bulunuyor. Türk mü yoksa Yunan mutfağına ait bir lezzet mi olduğu uzun yıllardır tartışılan musakka gibi yemeklerin de tadına burada Yunan versiyonu ile bakmanız mümkündür.
Buna ek olarak Kos Adası’nda tzatski ya da souvlaki gibi yöresel lezzetleri de yerinde keşfedebilirsiniz. Her ne kadar Türk mutfağından çok uzakta lezzetler olmasa da bu yerel yemekler, damak tadınızı yeniden gözden geçirmenizi sağlayacaktır. Birçok Yunan adası gibi Kos Adası’da şarapları ve peynirleri ile ünlüdür.
Posa peyniri, adanın kendine özgü en eşsiz lezzetlerinden biridir. Çoğunlukla şarapla birlikte servis edilen ve şarapla eşsiz bir uyum kuran peynir, farklı bir tat arayışında olanlar için son derece idealdir. Ayrıca adanın dünyaca ünlü şaraplarının da tadına bakabilirsiniz. Kos turu Bodrum çıkışlı turlarla Kos Adası’nın muhteşem doğal güzelliklerini keşfedebilir, eşsiz yöresel lezzetlerin tadına bakabilir ya da muhteşem doğal atmosfer içerisinde yaz tatili deneyimi yaşayabilirsiniz.