KOS ADASI | YEŞİL MARMARİS LİNES

12 Adalar’ın en büyüklerinden biri olan Kos Adası, diğer adıyla İstanköy, Bodrum Yarımadası’nın sadece 8 deniz mili uzağındadır. Osmanlı, Bizans ve Venedik dönemlerine ait görkemli tarihi eserleri, bütün ihtişamlarıyla misafirlerini beklemektedir. Kos, tarihi eserlerinin yanı sıra son derece gösterişli otellere, restoranlara, plajlara ve gece hayatına sahip modern bir turizm merkezidir.

 

Kos Adası’nın merkezinde bulunan dünyaca ünlü Hipokrat Ağacı, adanın en önemli simgelerinden biridir. Mitolojik çağlarda doktorların atası sayılan Hipokrat, insan tedavisinin eğitim ile sağlanabileceğini göstermiş ve burada Asklepion isminde bir tıp merkezi kurmuştur. Günümüzde de doktorlar Hipokrat yemini etmek için Kos Adası’na gelmektedirler.

 

Ege denizinde irili ufaklı bir çok ada bulunmaktadır. Osmanlı  Devletinin gayrimüslim bölgelerde uyguladığı yönetim şeklinden dolayı, denizin güneydoğu kesiminde bulunan adalara  on iki adalar denmiştir. Bu adalardan biri olan KOS adasının ( İstanköy), on iki adalar arasında haklı bir şöhreti vardır.

         Kos denilince aklı gelen bir isim de Hipokrattır. Evinin Kos adasında olduğu söylenen tıpın babası Hipokrat’ı anmadan olmazdı. Neratzia Kalesi’nin girişinde Hipokrat ağacını görebilirsiniz. Osmanlı döneminden kalma tarihi camiyi ve küçük kalesini görmeden geçmeyiniz. Osmanlı dokunuşlarının bolca bulunduğu Kos adası buram buram tarih kokar.

 

        Türkiye’nin Ege kıyısındaki Bodrum ve Didim’den Kos adasına düzenlenen Yeşil Marmaris Lines tarafında düzenlenen feribot sefeleri ile yolculuğunuz daha kolay, eğlencelidir. İki sahilden de birbirlerini görebilecek mesafede olan Bodrum ve Kos adası , görülecek yerleriyle de Ege’nin incileridir. 

 

         Kos adası olağan üstü berrak ve güzellikte mavi bayrağa sahip, 114 km’lik  sahil şeridine sahiptir. En popüler olan Lambi bölgesinde kum plajı ve berrak sahili ile göz kamaştırır. Güney bölgesindeki plajları popülerdir. Psalidi bölgesinde ünlü Therma’da 42 dereceye ulaşan termal su havuzu bulunur. Güney bölgesinde uzun kumlu plajı ile Paradise Beach meşhurdur. Aghios Stefanos plajı ve Kastri adacığı kendine hayran bırakacak özelliktedirler. Kos adasını en güneyinde Diamond Beach plajıda görülmeye değerdir. 

 

Kos adası Yunan tavernaları ve dükkanlarıyla da canlı bir turizm kasabasıdır. Başta Marmari, Tigaki ve Mastihari görülmesi gereken yerlerdir. Liman bölgesinde gece hayatı ve barların ışıkları başınızı döndürecektir. Ağustos ayını başında düzenlenen şarap festivali ile Kos’un eşsiz yerel şaraplarını tadabilirsiniz. Yemekler Ege mutfağını andırıyor olsada her damak tadına farklı bir deneyim sunacağına emin olabilirsiniz. Beyaz ve pembe kumsalları, muhteşem berraklıkta denizi, mavi ve yeşilin farklı tonlarıyla Kos adası görülmeye ve gezmeye değecek güzellikte bir adadır. 

Kos'ta Gezilecek Yerler

  

 • Old Town ve Hipokrat Ağacı
 • Asklepion
 • Şövalyeler Kalesi
 • Casa Romana (Roma Evi)
 • Arkeoloji Müzesi
 • Agora
 • Defterdar Camii
 • Hacı Hasan Camii
 • Osmanlı Hamamı
 • Agia Ionnasis Manastırı
 • Yel Değirmenleri
 • Zia Köyü

 

Kos Adası, Yunanistan’ın 12 Adalar isimli şehrinin parçalarından biridir. Yaklaşık 45 km’lik uzunluğa sahip olan ada, muhteşem doğal güzelliği ile büyüleyicidir. Öte yandan Kos Adası, Bodrum’dan rahatlıkla görülebilen Yunan adalarındandır. Bodrum’un ilçe merkezine olan uzaklığı 20 km’dir.

Ada doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi mabetleriyle de ön plana çıkar. Özellikle tarihi kilise açısından son derece zengindir. Bununla birlikte adaya Ege sahillerinin birçok noktasından turlar düzenleniyor.  Kos turu ile adanın tüm doğal güzelliklerinin ve tarihi dokusunun keşfedilmesi mümkündür.

Kos Adası turları arasında günübirlik ziyaretler için uygun alternatifler de bulunuyor. Bodrum çıkışlı olarak planlanan bu turlarla, adanın eşsiz ambiyansını içinizde hissedebilirsiniz. Ayrıca tarihi kalıntılar ve doğal güzelliklerinin dışında turizm olanaklarıyla da dikkat çekicidir. Son dönemde dünya genelinden yoğun ziyaretçi ağırlayan adada birçok alternatif konaklama seçeneği bulunuyor.

Muhteşem doğa manzaralarına ev sahipliği yapan adada tarih içerisinde sıra dışı bir seyahat vadeden antik kalıntılar da bulunuyor. Bununla birlikte ada, özellikle son dönemde dünyanın hemen her noktasından ziyaretçi ağırlamaya da başladı. Bu sebeple Kos Adası’nda turizm olanakları da son derece gelişmiştir.

Hemen her bütçeye hitap eden konaklama seçeneklerine ev sahipliği yapan adada eğlence hayatı da oldukça etkileyicidir. Yüzölçümü açısından çok büyük olmayan Kos Adası, birçok önemli ve dikkat çeken eğlence mekanına da ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla Marmaris Kos Adası feribot seferleriyle adayı ziyaret edebilir, eşsiz tabiat içerisinde deniz, kum ve güneşin keyfini derinlikli olarak yaşayabilirsiniz.

Kos Adası Tarihi

Kos Adası, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi arka planı ve kadim dokusuyla da dikkat çeker. Son derece eski bir yerleşim birimi olan adanın tarihi prehistorik döneme kadar uzanıyor. Bununla birlikte adayla ilgili en önemli kayıtlar ise büyük oranda Yunanlıların Kos’a hükmetmesiyle birlikte oluşturulmuştur.

M.Ö. 82 yılında Roma İmparatorluğu bünyesine giren Kos, çok uzunca bir süre imparatorluğun egemenliği altında yaşamıştır. Roma İmparatorluğu’nun zayıfladığı dönemde, 1204 yılında Venediklilerin eline geçen Kos Adası, 1315’te ise Saint John Şövalyeleri tarafından fethedildi. Adanın Osmanlı hakimiyetine geçmesi ise 207 yıl sonra 1522’de oldu.

Kos Adası’nın tekrardan Yunanistan’ın bir parçası haline dönüşmesi ise oldukça uzun bir sürece karşılık geliyor. Ada, 1912 yılında önce İtalyanlar tarafından işgal ediliyor. II. Dünya Savaşı esnasında da tekrardan Almanlar tarafından işgal edilen ada, savaşın sonlanmasıyla birlikte Yunanlıların kontrolüne geçiyor.

Buna karşın özellikle II. Dünya Savaşı esnasındaki işgalde Kos Adası’nda birçok tarihi olay ve katliamın yaşandığını söylemek mümkündür. Fakat adanın tarihi boyunca birçok imparatorluk, uygarlık ve medeniyet tarafından bu denli önem görmesi, sahip olduğu değeri de açık bir şekilde göstermektedir. Kos Adası’na son dönemde yapılan düzenlemelerle birlikte Türkiye’den oldukça kolay bir şekilde ulaşmak olanaklıdır.

Kos feribot biletleri ile Türkiye’den adaya ulaşım sağlanabilir. Bununla birlikte Kos Adası’na giriş için Yunanistan Kapı Vizesi gerekiyor. Hemen herkes tarafından kolaylıkla alınabilen bu vize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına özel olarak uygulanıyor. Ayrıca Kos Adası günübirlik turlara katılarak adayı keşfetmeniz de mümkündür. 

Kos Adası Feribot Seferleri ve Ücretleri

 

Kos adası günü birlik tur kapsamında sunulan tur programlarıyla da ziyaret edilebilir. Özellikle Bodrum ve Marmaris’ten başlayarak planlanan bu tur programlarıyla günübirlik olarak Kos Adası tatil deneyimi yaşamak olanaklıdır.

Kos Adası’na günübirlik turlar, çoğunlukla sabahın erken saatlerinde başlar ve akşamüzeri feribot seferlerine göre dönüş planı yapılır. Kos Adası, diğer birçok Yunan adası gibi yüzölçümü açısından büyük değildir. Dolayısıyla adanın çok büyük bir bölümü günübirlik turlarla gezilebilir. Özellikle belli başlı destinasyonları, günlük tur programlarıyla oldukça kolay ve hızlı bir şekilde keşfe çıkabilirsiniz.

Ayrıca adaya arabalı feribotları kullanarak da ulaşabilirsiniz. Marmaris Kos Adası feribot seferleri, kış ayları da dahil olmak üzere yılın her dönemi yapılmaktadır. Kos feribot biletleri ile adaya ulaşım sağlayarak muhteşem tarihi güzellikler ve doğa atmosferi içerisinde eşsiz bir tatil fırsatından yararlanabilirsiniz. 

 

Kos Adası Yapılacaklar Listesi ve Gezilecek Yerler

 

Günübirlik Kos turu ile Kos Adası’nı son derece kısa sürede keşfetmeniz ve muhteşem doğal atmosfer içerisinde Ege Denizi’nin keyfini sürmeniz mümkündür. Kos Adası ziyaretinizde mutlaka uğrak noktanız olması gereken gezilecek yerler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Defterdar Camii
 • Hipokrat Ağacı
 • Arkeoloji Müzesi
 • Casa Mana (Roma Evi)
 • Asklepion Antik Kenti
 • Paradise Beach
 • Neratzia Kalesi

Tüm bu destinasyonların dışında da Kos Adası seyahatinde ya da turunda mutlaka görmeniz gereken tarihi mekanlar, doğal güzellikler ve dünyaca ünlü plajlar bulunuyor.

Ayrıca Kos Adası seyahatinizde eşsiz plajların yanı sıra tarihi mekanları da keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle günübirlik düzenlenen turlar da uğrak destinasyonlardan olan Osmanlı döneminden kalma camiler, gerçek anlamıyla kültürel ve tarihi bir yolculuk vadediyor. Bununla birlikte adada bir de tarihi açıdan son derece önemli kilise bulunuyor.

Kos Adası’nda mutlaka gezmeniz gereken en önemli tarihi kalıntı şüphesiz Asklepion Antik Kenti’dir. Antik kent, adanın Eski Şehir kısmında bulunuyor olmakla birlikte Kos’un tarihsel arka planı açısından son derece önemli bilgiler verir. Asklepion Antik Kenti, ismini Yunan mitolojisinde sağlık ve esenlik tanrısı olan Asklepios’tan alır.

Birçok rivayete göre ada üzerindeki şehir sağlık tanrına adanmıştır. Bu durum ise adanın Yunan mitolojisi ve kültürü içerisinde son derece önemli bir yere sahip olduğunu gösterir. Ayrıca Kos Adası ziyaretinizde kesinlikle uğramanız gereken bir diğer destinasyon ise Kos Arkeoloji Müzesi’dir. Adanın tarihi arka planına ışık tutan müzede birçok önemli tarihi eser sergileniyor.

Kos Adası seyahatlerinde gezginlerin ilk uğrak noktası ise çoğunlukla Şövalyeler Kalesi’dir. Limandan inince hemen ada ziyaretçilerini karşılayan kale, Saint John Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan kaleden günümüze bazı kalıntılar ulaşmış durumdadır. Öte yandan adada 1934 yılında gerçekleşen büyük deprem, ciddi düzeyde hasara neden olmuş ve bazı tarihi kalıntıların yıkılmasında rol oynamıştır.                          

 

Kos Adası’na Pasaportsuz Gidilir mi?

Kos Adası’na pasaportsuz olarak ziyarette bulunmak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için mümkün değildir. Fakat son olarak çıkarılan yasaya göre Türkiye’den Yunan Adalarına ziyarette bulunmak için Geçici Vize alınması yeterlidir.

Yunanistan Kapı Vizesi olarak tanımlanan bu vize, feribotlu geçişlerin çok daha kolay bir hale gelmesini sağlamıştır. Dolayısıyla Kos feribot bilet alarak adaya ziyarette bulunmak son derece kolaydır. Yeşil Marmaris Lines tarafından sunulan hizmetlerle ve farklı Ege sahillerinden adaya feribotla ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. 

Özellikle son dönemde artan rekabetle birlikte Yunanistan Adaları ile Türkiye’nin Ege kıyıları arasında ulaşım hizmeti sunan farklı firmalar bulunuyor. Feribotla adalara ulaşım imkanı sunan bu firmalar tarafından tercihte bulunarak Kos seyahatinizi planlayabilirsiniz. Üstelik son derece düşük maliyetlerle deniz yolculuğu yapabilir ve unutulmaz bir Kos tatili deneyimi yaşayabilirsiniz.   

                                                                                                                                                      

Kos Adası’nda Konaklama

 

Kos Adası’nda konaklama seçenekleri, adanın son dönemde çok daha yoğun bir şekilde ilgi görmesiyle birlikte gelişmiştir. Dolayısıyla adada hemen her bütçeye hitap eden farklı türden konaklama seçenekleri bulunuyor. Dünya standartlarında hizmet veren tesislerin yanı sıra ada, hizmet standardı bakımından ortalama, fakat maliyet açısından da son derece cazip tesislere ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca Kos Adası’nda farklı konseptlerde ziyaretçilerini ağırlayan tesisler de bulunuyor. “Her şey dahil” konseptiyle hizmet veren tesislerin yanı sıra “oda kahvaltı” ya da “sadece oda” gibi alternatif konaklama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Adada çocuklar için oldukça eğlence dolu anlar vadeden tesisler de yer alıyor. Dolayısıyla adanın aileler için de son derece uygun bir tatil destinasyonu olduğunu söylemek mümkündür.

Özellikle kaydıraklı ve aquaparklı oteller, eğlenceli bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için son derece idealdir. Bununla birlikte sahilden uzaklaşmak istemeyenler için de deniz kenarında hizmet veren oteller bulunuyor. Unutulmaz bir Kos Adası tatil deneyimi için arzu ettiğiniz standartlara uygun konaklama alternatiflerini  değerlendirebilir ve yüksek standartta hizmet alarak benzersiz anlar geçirebilirsiniz.     
                                                                                                     

Kos Adası Ulaşım

 

Kos feribot bileti ile adaya ulaşmak mümkündür. Yeşil Marmaris Lines’ın Bodrum, Marmaris ya da Didim’den yapılan feribot seferleriyle Kos Adası’na günlük olarak ziyarette bulunabilirsiniz. Bununla birlikte ada içerisinde seyahat etmek için kullanabileceğiniz alternatif ulaşım seçenekleri de bulunuyor. Adanın tamamını keşfetmek ve eşsiz doğa atmosferi içerisinde kaybolmak istiyorsanız özel araçlarla ziyarette bulunabilirsiniz.

Özel aracınız olmadan Kos Adası seyahat planı yaptıysanız, adadaki araç kiralama olanaklarından faydalanmanız mümkündür. Her ne kadar çok büyük bir yüzölçümüne sahip olmasa da yapacağınız geziler boyunca araç kiralamak önemli ölçüde konfor sağlayacaktır. Ayrıca bir ucundan diğer ucuna oldukça kısa bir sürede ulaşabileceğiniz adada bisiklet kiralama hizmeti de bulunuyor.

Bu doğrultuda uzun tabiat yolculukları boyunca bisikletleri tercih edebilir ve muhteşem atmosfer eşliğinde bisiklet sürme deneyimi yaşayabilirsiniz. Kiralama hizmetlerini tercih etmek istemeyenler için adanın toplu ulaşım hizmetlerinin de oldukça gelişmiş olduğunu söylemek mümkündür. Yolları son derece güvenli ve konforlu olan Kos Adası’nda tüm ulaşımı toplu taşıma araçlarıyla sağlayabilirsiniz.

Üstelik adanın merkezinden günlük olarak rutin seferlerle hareket eden otobüslerle arzu ettiğiniz her lokasyona ulaşmanız mümkündür. Türk Köyü de dahil olmak üzere Kos Adası otobüs seferleri ile adanın tüm bölgelerini keşfe çıkabilirsiniz.                                                                                                                                             

Kos Adası Yeme-İçme İmkanları

 

Kos Adası yeme-içme imkanları açısından da ziyaretçilerini fazlasıyla memnun edebilecek bir merkezdir. Klasik Yunan lezzetlerinin yanı sıra adada geçireceğiniz tüm süre boyunca bölgeye özgü lezzetlerin de tadına bakabilirsiniz. Geleneksel Yunan mutfağının ürünlerinin dışında Kos Adası’nda tamamen adaya özel lezzetler de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Birçok restorana, bara ve eğlence mekanına ev sahipliği yapan adanın en ünlü yiyecekleri ise peynirleri ve şaraplarıdır. Adada birçok farklı türde peynir üretilmektedir. Dolayısıyla özellikle peynir severler için Kos Adası’nın farklı lezzetler vadettiğini söylemek mümkündür. Bu peynirler arasında en ünlü olanı ise posa peyniridir.

Posa peyniri ya da bir diğer adıyla krosatiri, adanın markası olarak ön plana çıkar. Bölgede yetişen keçilerden alınan sütle yapılan peynirin üretim aşaması ise son derece farklıdır. Kırmızı şarapta bekletilen peynir, oldukça farklı bir lezzete ulaşır. Şarap içerisinde olgunlaşarak sofralara uzanan posa peyniri, adadaki hemen her markette farklı versiyonlarıyla satışa sunuluyor.

Kos Adası seyahatinizde mutlaka lezzetine bakmanız gereken içecekler arasında ise şarap ilk sırada yer alıyor. Farklı şarap türleriyle ünlü olan ada, ziyaretçilerine eşsiz bir lezzet deneyimi sunuyor. Günübirlik Kos turu ile son derece kısa bir süreyi en efektif şekilde değerlendirebilir; tarihi, antik kalıntıları, doğal güzellikleri ve eşsiz lezzetleriyle büyüleyen adayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Yeşil Marmaris Lines ile Kos Adasına Yolculuk

 

Yeşil Marmaris Lines'la Kos Adası'na yapılan feribot seferleri, Bodrum ve Didim’den sadece birkaç saat sürüyor. Bizimle seyahat ederek, Kos'un zengin tarihini, büyüleyici doğal güzelliklerini ve canlı gece hayatını keşfedin. İster günübirlik bir kaçamak yapın, ister birkaç gün kalın, Kos sizi tarihi kalıntıları, berrak plajları ve lezzetli Yunan mutfağıyla karşılıyor. Yeşil Marmaris Lines olarak, adanın en güzel köşelerine ulaşımınızı sağlamak ve Kos maceranızı unutulmaz kılmak için buradayız. Bizimle, Ege'nin bu incisini keşfetmeye hazır olun.